Jak rozpocząć handel z Białorusią?

Sytuacja Europy po wojnie zmieniała się nieustannie. Kraje na zachodzie kontynentu, między innymi Francja i Wielka Brytania już na początku lat 50 założyły wspólnotę, która miała w przyszłości uniemożliwić wybuch kolejnej wojny światowej. Na przestrzeni lat do wspólnoty dołączały kolejne kraje, tworząc tym samym Unię Europejską. Obecność w tym międzynarodowym towarzystwie przeważnie była gwarancją poprawy sytuacji ekonomicznej w kraju, podobnie było zresztą z Polską. Jednak nadal na kontynencie są państwa, które dopiero się rozwijają gospodarczo. Jednym z nich jest z pewnością Białoruś.

Współpraca handlowa

Sytuacja tego kraju przypomina obecnie realia polskiej gospodarki z początku lat dziewięćdziesiątych. Wówczas rynek został zalany licznymi towarami, na które jednak wielu obywateli nie było stać. Dzisiaj polscy biznesmeni prowadzą handel z Białorusią na podobnych zasadach, jak kiedyś Niemcy czy Holendrzy handlowali z nami. Rynek na Białorusi rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego jest to najlepszy czas na rozpoczęcie inwestycji w tym miejscu. Nic zatem dziwnego, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej przekładają współpracę z Białorusią nad tą z krajami Zachodnimi. Unia Europejska jest obecnie zalana towarami i usługami, dlatego nowym firmom ciężko jest zaistnieć na tamtejszym rynku. Na Białorusi sytuacji jest z goła inna. Bogacący się naród coraz chętniej sięga po towary z zagranicy, szczególnie te nieprodukowane w kraju. Szczególną popularnością cieszą się artykuły spożywcze.

Jak rozpocząć handel z Białorusią?

Ze względu na to, że kraj ten nie jest częścią Unii Europejskiej, rozpoczęcie z nim współpracy wiąże się z większą ilością formalności. Przede wszystkim należy zdobyć odpowiednie certyfikaty jakości, które są respektowane na Białorusi. Kraj ten nie objęty zasięgiem Unii, często ma zupełnie inne zasady, przede wszystkim jeśli chodzi o produkty spożywcze. Dlatego na początku drogi, warto zainwestować określone środki w zgromadzenie niezbędnych informacji. Wiele firm w Polsce specjalizuje się obecnie w tematyce dotyczącej gospodarką wschodniej części kontynentu. Warto zamówić w jednej z nich raport, który pozwoli nam przygotować odpowiednią ofertę. Kiedy już będziemy wiedzieć, na jakie towary istnieje tam zapotrzebowanie i jakich wymogów należy przestrzegać, jesteśmy gotowi na handel z Białorusią. Przede wszystkim musimy znaleźć rynek zbytu, najlepiej w postaci przedsiębiorcy, który chciałby zająć się dystrybucją naszego towaru w tym kraju. Wówczas z naszej strony wymagane są jedynie minimalne nakłady pracy. Jednak jeśli interesują nas większe zyski, możemy postarać się o otwarcie oddziału w tym kraju, najlepiej w Mińsku lub innym, dużym mieście. Oczywiście wymaga to większego nakładu środków oraz czasu, jednak zyski będą wszystko rekompensować.

Współpraca handlowa z Białorusią to bardzo dobry sposób na rozwinięcie swojego przedsiębiorstwa. W tym dojrzewającym gospodarczo kraju istnieje zapotrzebowanie na wiele dóbr, dlatego warto skorzystać z szansy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biznes. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.